Egyéb 

Alig hihető: végre új fajta szerb tankönyvek kerülhetnek a magyar diákok kezébe

Az oktatási minisztérium az elmúlt hónapokban külön egységet alakított ki a minisztériumon belül, amely kizárólag a kisebbségek nyelvén történő oktatással foglalkozik. A hírek szerint azon dolgoznak, hogy a kisebbség nyelvén tanuló diákok számára olyan tankönyveket dolgozzanak ki a szerb nyelvre mint környezetnyelvre, amelyek lehetővé teszik a kisebbségek számára, hogy szerb nyelvtudásukkal felzárkózzanak a többségi nemzethez. Ezt a projektumot az EBESZ Szerbiai Misszió, valamint az etnikai kisebbségek hágai főbiztosa támogatja.

A probléma már nem újkeletű, de eddig a történelmi VMDK, majd a Magyar Nemzeti Tanács minden ilyen irányú kezdeményezését (értsd: új tankönyvjavaslat) lesöpörtek a napirendről a minisztériumban. Pedig a saját bőrünkön tudjuk, hogy a könyvek archaikus, régi stílusú szerb nyelvezettel voltak megírva, nem diákbarát módon. Szóval, ezekből szinte esélytelen volt bármit is megtanulni az iskolapadban, függetlenül attól, hány évig oktatták azt.

Február elsejétől tizenegy szakember dolgozik a színvonal standardjainak kidolgozásán. A standardok kidolgozásában a kisebbségek esetén nyelvcsoportokat állítanak fel, így a szerb nyelvtől teljesen eltérő nyelvek esetében, mint amilyen a magyar és az albán, a szerb nyelv elsajátítása az alapoknál kezdődik majd. A szláv nyelvcsoportok – mint amilyen a szlovák, a ruszin – és a szerb nyelvtől nem sokban eltérő nyelvek – mint a horvát vagy a bosnyák – esetében pedig másra helyezik a hangsúlyt. Ezek esetében az irodalomra kerül a hangsúly. Vagyis teljesen más metodológia alapján az alapvető cél, hogy minden diák fel tudjon zárkózni.

Nyilván, figyelembe kell venni a tanterv módosításánál azt is, hogy idomítható legyen a mikroközösségekhez, hiszen tömbben és szórványban a szerb nyelv oktatási sebessége és intenzitása merőben eltérő lehet.

T. T.

Hasonló bejegyzések